رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

در جمع فعالان و سرمایه گذاران بازار سرمایه بررسی شد: آخرین وضعیت سودآوری و دورنمای بنیادی آتیه داده پرداز در صنعت پیام کوتاه

در نخستین نشست هم اندیشی شرکت آتیه داده پرداز (سهامی عام) با فعالان و سرمایه گذاران بازار سهام و همچنین نمایندگان شرکت های سرمایه گذاری و کارگزاری که به میزبانی این ناشر فرابورسی برگزار شد ضمن بررسی آخرین وضعیت "اپرداز" نسبت به دورنمای روشن سودآوری این سهم در فرابورس بحث و گفتگو شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آتیه داده پرداز ؛ مدیر عامل شرکت کارگزاری حافظ ، در ابتدای این جلسه با اشاره به پذیرش و عرضه اولیه سهام "اپرداز" در بازار سرمایه کشور گفت: این سهم در مرداد ماه امسال در بازار دوم فرابورس پذیرفته شد و در مدت زمان کوتاهی که از عمر حضور این ناشر در فرابورس می گذرد سهامداران آن تجربه بسیار خوبی را داشته اند.


انتقال نماد معاملاتی "اپرداز" به بازار اول

محمد اقبال نیا با بیان اینکه پذیرش این شرکت توسط شرکت کارگزاری حافظ و مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ بوده است، عنوان کرد: در برنامه این شرکت هم اکنون موضوع انتقال نماد معاملاتی "اپرداز" از بازار دوم به بازار اول فرابورس در دستور کار بوده و درخواست آن به فرابورس ارائه شده است.

وی این جلسه را بهانه ای است برای بررسی آخرین تغییر و تحولات بنیادی شرکت آتیه داده پرداز و همچنین شنیدن نظرات و پیشنهاد های فعالان بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: شرکتی که در مدت زمان کوتاهی رشد مناسبی را برای سهام خود در بازار تجربه کرده شاید گاهی اوقات ازنظر برخی خریداران تردید هایی را برای ادامه این روند ایجاد کند اما در "اپرداز" این رشد ناشی از توجه و همت مدیران این شرکت بوده است.
اقبال نیا عنوان کرد: در زمان عرضه اولیه این سهم به هیئت مدیره شرکت عنوان شد که این سهم ارزندگی بالاتری دارد و بازار پذیرای قیمت بالاتر از 365 تومان نیز می باشد ولی نگاه روشن و فهیم مدیران شرکت در زمان کشف قیمت سهام باعث شد تا سهامداران همچنان تجربه خوبی را بر روی این سهام داشته باشند.

وی ادامه داد: تردید و نگرانی که برخی دوستان راجع به اینکه این سهم از 365 تومان ظرف 5 ماه به بیش از 1000 تومان رسیده ناشی از این بوده که قیمت روز عرضه اولیه سهام شاید قیمت تعادلی سهم نبوده چرا که در محدوده 700 تومانی این سهم متعادل و از امکان خرید در بازار پس از برچیده شدن صف خریدهای سنگین برخوردار شد.

امید جلیلوند ، رئیس هیئت مدیره آتیه داده پرداز در ادامه این جلسه با خوش آمد گویی به میهمانان این جلسه گزارشی اجمالی از فعالیت ها و دستاوردهای این شرکت را ارائه داد و گفت: مباحث مالی شرکت در شبکه کدال هم اکنون موجود است و در این جلسه تنها به بخش های فنی و زیر ساخت های امن "اپرداز" و هدف گذاری های آن اشاره می شود.


نخستین ارائه دهنده بستر پیام کوتاه در کشور

 
وی افزود: هم اکنون آتیه داده پرداز اولین و پرترافیک ترین ارائه دهنده بستر ارسال پیام کوتاه در ایران با حدود ارسال ماهانه بیش از یک میلیارد تا یک میلیارد و 200 میلیون پیام کوتاه است.
همچنین رتبه نخست بهره وری یارانه از بین 500 شرکت برتر معرفی شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی از نظر بهره وری کل بین شرکت های آی تی در هفته گذشته به شرکت آتیه داده پرداز ارائه شده است.

وی برخورداری از رتبه یک شورای عالی انفورماتیک و عضویت در سازمان نظام صنفی کشور را از دیگر افتخارات این شرکت عنوان کرد و افزود: شرکت آتیه داده پرداز از حدود 12 سال قبل تا کنون اقدام به ارسال پیام کوتاه در کشور کرده است. این شرکت در سال 1381 تأسیس شده ولی به‌طور مستمر از سال 1383 این فرایند تا به امروز همچنان دنبال می شود.
جلیلوند با معرفی خدمات این شرکت گفت: ارائه بستر خصوصی ارسال و دریافت پیام کوتاه به بیش از 20 بانک و موسسه اعتباری ، ارائه خدمات در حوزه پیام کوتاه به بیش از 700 مشتری حقوقی و ارائه راهکارها و خدمات نوین خاص منظوره از جمله خدمات "اپرداز" در حوزه فناوری اطلاعات است.
این مقام مسئول ثبت به عنوان شرکت دانش بنیان در بهمن 1394 را از جمله دیگر ویژگی های این شرکت عنوان و با اشاره به ورود سهام "اپرداز" به فرابورس در مرداد ماه 95 ، گفت: عمده سهامداران عمده شرکت شامل 12 شخص حقیقی ،شرکت رسا سامان آریا، شرکت توسعه بهسود بوده و سهم سایر سهامداران معادل با 15.7 درصد می باشد.

به گفته وی بیانیه چشم انداز آتیه داده پرداز تبدیل شدن به پر ترافیک ترین ارائه دهنده راهکارهای مبتنی بر ارسال پیام کوتاه به بانک ها، شرکت های بزرگ و سازمان های استراتژیک ایران و دارای کیفیت متمایز محصولات و خدمات پشتیانی به‌واسطه دانش فنی بالا و پشتوانه مالی مناسب و روابط مطلوب با مشتریان است.
جلیلوند با بیان اینکه ارسال پیام فقط منتج به ارسال پیامک نیست و راهکارهای دیگری نیز در این صنعت نیز در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: تعهد به ارائه محصولات و خدمات استاندارد با کیفیت متمایز و توجه ویژه به پشتیبانی فنی و خدمات پس از فروش از ویژگی هایی است که آتیه داده پرداز را به عنوان اولین ارائه دهنده بستر ارسال و دریافت خدمات پیام کوتاه از رقبا متمایز می سازد.

رئیس هیئت مدیره آتیه داده پرداز با بیان اینکه بهره مندی از فناوری روز و کارکنان متخصص و متعهد از بزرگ ترین دارایی های این شرکت محسوب می شود، تأکید کرد: در این راستا همواره سلامت کاری و تلاش به منظور ارتقای برند ، توسعه و رشد و سودآوری در سرلوحه فعالیت های آتیه داده پرداز قرار گرفته است.
وی در ادامه به معرفی محصولات و خدماتی که شرکت ارائه می دهد پرداخت و گفت: این خدمات شامل بستر ارسال و دریافت پیام کوتاه، طرح چابک که در واقع ارسال پیام کوتاه از طریق اینترنت است که در آینده می تواند جای پیام کوتاه را بگیرد، ارائه راهکار در حوزه بانکداری الکترونیک ، ارائه نرم افزارهای خاص چند منظوره تلفن همراه می باشد.


طرح چابک چیست؟

وی به ویژگی های طرح چابک اشاره کرد و افزود : با طراحی این نرم افزار می توان پیام هایی را از طریق بستر اینترنت و توسط اپلیکیشن ها به مشتری رساند. نمونه بارز این سرویس اپلیکیشن برنامه ورزشی 90 است .از ویژگی های این نرم افزار می توان به تضمین دریافت پیامک، ارسال پیامک جایگزین، امنیت بالا و سرعت ارسال ،داشبورد مدیریت و عدم محدودیت در حجم پیام ها و ارائه پیام به همه پروتکل های موبایلی و تحویل برای همه دستگاه های کاربر اشاره کرد. از سویی دیگر قیمت ارزان تر این سرویس نسبت به پیام کوتاه باعث می شود که بتوان آنرا به عنوان جایگزین پیام کوتاه در نظر گرفت.
این مقام مسئول راهکارهای حوزه بانکداری الکترونیک، همراه بانک، و محصول مانیتورینگ را نیز از دیگر خدمات قابل ارائه در آتیه داده پرداز عنوان کرد و افزود: یکی از برنامه هایی که این شرکت انجام می دهد پشتیبانی از خدمات پیام کوتاه برنامه 90 در شبکه سوم سیما است که به عنوان ویترین خدمات و یکی از کارکرد های "اپرداز" از آن یاد می شود و از لحاظ درآمدی تأثیری بر روی سودآوری شرکت ندارد.


ویترین 90 برای "اپرداز"

به گفته وی ، هم اکنون 43 میلیون شماره همراه در این برنامه ثبت شده و با برخورداری از یک میلیون و 250 هزار شماره تاکنون بیش از 90 بار در برنامه 90 شرکت کرده اند. در برنامه موبایلی که عموم مردم از طریق اپلیکیشن در این برنامه شرکت می کنند هم اکنون 320 هزار کاربر فعال وجود دارد و 800 هزار کاربر ثبت شده را به خود اختصاص داده است. وی افزود این نرم افزار به عنوان اپلیکیشن برتر در مرکز فرآوری رسانه های دیجیتال نیز شناخته شده است .


دورنمای صنعت پیام کوتاه

 
رئیس هیئت مدیره آتیه داده پرداز با اشاره به دورنمای صنعت پیام کوتاه گفت: روند ارسال پیام کوتاه از سال 1385 تا سال 1395 نشان می دهد که نمودار رشد اگر همچنان برقرار است اما می شود گفت صنعت در حال رسیدن به بلوغ است ولی طرح چابک می تواند آن را متحول کند و باید به آرامی از پیام کوتاه موبایلی به نوع دیگری تبدیل شود .
تا سال 95 پیش‌بینی می شود 14 میلیارد پیام کوتاه ارسال شود که حدود 75 درصد آن تا پایان آذر ماه امسال محقق شده است.

به باور وی هم اکنون بر نحوه درآمدی "اپرداز" تمرکز شدیدی شده که در بخش نرم افزار تا پایان سال مالی 96 به بیش از 8 درصد افزایش یابد.
جلیلوند با بیان اینکه ساختمان مرکزی آتیه داده پرداز از سال 1390 با مرکزیت پایگاه آی تی قوی باشد ساخته و سال قبل به بهره برداری رسید ، عنوان کرد: اتاق سرور بسیار قدرتمند در این ساختمان قرار دارد و تمام مباحث فنی آن دیده شده است.
زیر ساخت های قدرتمند آن شامل مراکز داده منطبق بر آخرین استاندارد های روز با توجه به حساسیت و حجم و ارسال بالای پیامک مشتریان بانکی و بروز رسانی مستمر زیر ساخت جهت تأمین نیاز و امنیت مشتریان از دیگر ویژگی های آن بوده و در عین حال برخورداری از مرکز داده آتیه داده پرداز ، برق و توان پایداری در برابر خطا،زیر ساخت سرورهای مرکز داده ، شبکه داخلی مرکز داده و زیر ساخت مرکز داده شبکه ارتباطی بیرونی را شامل می شود.
از لحاظ توان برق و انرژی ، شرکت از دو دیزل ژنراتور برخوردار است و ضمن برخورداری از ظرفیت تابلو برق بالا ، پست برق اختصاصی در اختیار دارد. در عین حال با برخورداری از مسیر برق کشی مجزا ، در مواقع اضطرار و یا مواقعی که بحران وجود دارد می تواند کمک بسیاری کند.


استمرار سودآوری در سال های پیش رو

 
جلیلوند عنوان کرد: روند سودآوری شرکت طی 5 سال اخیر در حالی روند رو به رشدی را نشان می دهد که در سال مالی 95 سود خالص 34 میلیارد تومانی در بودجه پیش بینی شده است. سرمایه شرکت نیز هم اکنون 30 میلیارد تومان است که این رقم تا 200 درصد طی دو سال آینده مجوز آن از هیئت مدیره گرفته شده که تا سقف 90 میلیارد تومان افزایش یابد.
جلیلوند در ادامه این جلسه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه معافیت مالیاتی شرکت با توجه به دانش بنیان بودن آن به کجا رسیده، گفت: با توجه به اینکه بستر پیام کوتاه بودن را به عنوان دانش بنیان صنعتی در نظر گرفته شده بر این اساس معافیت صنعتی در نظر گرفته نشده است ولی شرکت درخواست خود را به سازمان مالیاتی ارائه داده و با توجه به طرح چابک احتمال این بررسی وجود دارد ولی در حال حاضر همچنان این موضوع در حال پیگیری است.
هم اکنون "اپرداز" توانسته با تکنولوژی بروز حرکت کند و مشکلی که بانک ها دارند اینکه با وجود برخورداری از اپلیکیشن خود وقتی می خواهند پیام بفرستند ابتدا این پیام بر روی سرور گوگل یا اپل می رود و سپس برای مشتری ارجاع می شود. به لحاظ امنیتی بانک مرکزی به هیچ وجه اجازه این موضوع را نمی دهد زیرا هر لحظه امکان قطع شدن سرورهای خارجی وجود دارد.
"اپرداز" این تکنولوژی را بومی سازی کرده و فرآیند تحقیق و توسعه آن سه سال به طول کشیده است.
وی افزود: نسبت قیمت بر درآمدی یک شرکت دانش بنیان تکنولوژی محور در خارج کشور 40 مرتبه است اما چرا در ایران این ضریب پایین است؟ دلیل آن ماهیت ریسک پذیری این شرکت ها است.
هم اکنون در چنین شرکت هایی بر 4 زمینه مختلف تحقیق و توسعه می شود که ممکن است تنها با یکی از آنها شرکت متحول شود و سایر طرح ها با شکست مواجه شوند. در چنین شرکت هایی باید تلاش ها انجام شود و بخش تحقیق و توسعه از اهمیت بالایی برخوردار است.
باید بتوان با کارهای فناوری ، بحث درآمدی را همیشه متحول کرد. بر همین اساس ممکن است پیامک به بلوغ صنعتی خود رسیده باشد بنابراین از هم اکنون به سه سال آینده فکر می کنیم.


سبد محصولات آتیه داده پرداز

جلیلوند بر لزوم افزایش سبد محصولات شرکت آتیه داده پرداز و افزایش 10 درصدی درآمد حاصل از اپلیکیشن ها تاکید کرد و گفت: با توجه به رشد تکنولوژی می توان گفت شرکت های خصوصی می توانند از پویایی بیشتری برای استفاده از فرصت ها استفاده کنند. در این زمینه می توان به طرح چابک اشاره کرد که برای آتیه داده پرداز ریسک تمرکز صرف درآمدی بر صنعت پیامک را کاهش داد. بانک ها به هر نحوی باید اطلاع رسانی را به مشتریان بدهند و بنابراین شرکت باید در این روش ها پیشرو باشند.
این نشان می دهد که با توجه به دید مدیریت؛ آینده را به خوبی می توان پیش بینی کرد و باید ارزیابی کرد که در دنیا چه می گذرد و سپس آن را پس از یک دوره ای در کشور بومی سازی و انطباق داد. جلیلوند با بیان اینکه آتیه داده پرداز می تواند در بخش آی تی فعالیت های مختلفی داشته باشد عنوان کرد: می توان سبد جایگزینی در این زمینه داشت.
وی با بیان اینکه نقدینگی شرکت و کاهش قدرت چانه زنی رقبا با افزایش نفوذ سرویس های جدید را از دیگر نقاط قوت شرکت یاد کرد و افزود: صنعت آی تی و ارتباطات در دهه آینده محور همه صنایع کشور خواهد بود.
جلیلوند به اهداف استراتژیک 5ساله این شرکت اشاره کرد و افزود: اصلاح و تکمیل مستمر مدل درآمد و رشد مستمر درآمد شامل توجه روز افزودن به بخش تحقیق و توسعه شرکت و محوریت این بخش در استراتژی ها و مدل های توسعه ای شرکت، افزایش ارائه راهکاری نرم افزاری و توسعه نرم افزارهای خاص منظوره یا تکیه بر توان فنی شرکت و همچنین گسترش سبد محصولات و جایگزینی پلتفرم های جدید با هدف کاهش و وابستگی درآمد شرکت به پیام کوتاه، ارائه خدمات و محصولات نوین بانکی و ارائه سرویس پشتیبانی، ارائه زیر ساخت های سخت افزاری با تمرکز بر خدمات استاندارد و تمایز و کیفیت پشتیباتنی به مشتریان بویژه بانک ها می باشد.
وی افزود: از نظر فنی همواره آتیه داده پرداز در عموم مناقصه ها با وجود قیمت های پایین تر دیگر رقبا برنده می شود .
به گفته وی انتخاب مشتری برای ارائه پیام کوتاه بر اساس پیامک و یا ایمیل و یا چابک باعث شده تا همواره سبدی از محصولات مختلف در اختیار مشتری قرار گیرد که دیگر رقبا از آن برخوردار نیستند.
ابراهیم مهبد از سهامداران شرکت آتیه داده پرداز در بخش دیگری از این جلسه با بیان اینکه در شرایط کنونی این شرکت به دنبال تثبیت جایگاه و افزایش سهم بازار است، گفت: بزرگ تر شدن بازار با استفاده از تنوع مدل درآمدی از طریق طرح های جدید در حال کار است. در عین حال ارتباط های گسترده ای با مراکز تحقیقاتی داخلی و خارجی نیز در حال انجام بوده و با یک شرکت خارجی مذاکرات جدی صورت گرفته تا پس از پیاده سازی کامل برجام بتوان از این فضا حداکثر استفاده کرد.

 همچنین فرامز صابری ، عضو هیئت مدیره و مدیر فنی شرکت آتیه داده پرداز نیز در بخش دیگری از جلسه گفت: پیام چابک از سرورهای داخل کشور به مشتری می رسد . با استفاده از امکانات اندروید یا iOS پیاده سازی پوش نوتیفیکیشن با استفاده از سرور های گوگل و اپل بسیار راحت بوده و زمان زیادی نمیبرد اما عملیاتی شدن سرویس چابک سه سال برای شرکت آتیه داده پرداز به طول انجامیده .به گفته صابری بانک ها هم اکنون وارد قرار داد شده اند و به تازگی به شکل های مختلف از آن استفاده می کنند. این مقام مسئول یادآور شد: امکان استفاده از سرویس چابک روی اپلیکیشنی که از طرف آتیه داده پرداز ارائه می شود و هم سایر اپلیکیشن ها مقدور است.