شرکت دانش بنیان آتیه داده پرداز به عنوان مجری، طراح و توسعه دهنده ی اپلیکیشن رسمی موبایل برنامه نود، مرداد ماه سال ۹۵ همزمان با شروع فصل جدید لیگ برتر نسخه جدیدی از اپلیکیشن نود را عرضه کرده است.اپلیکیشن ۹۰ در فصل پیش لیگ برتر با قابلیت پیش بینی و شرکت در نظر سنجی های برنامه ۹۰ طراحی شد.در سال جدید، قابلیت های جدیدی برای این اپلیکیشن طراحی و برنامه ریزی و بدان افزوده شد.در ادامه ابتدا به تاریخچه ی همکاری آتیه داده پرداز با برنامه ی ۹۰ و چگونگی شکل گیری اپلیکیشن ۹۰ می پردازیم و ویژگی ها و تغییرات جدید این اپلیکیشن در دومین سال از طراحی را بررسی می نماییم.

 

شکل گیری اپلیکیشن نود و استفاده از پیام رسان چابک

شرکت آتیه داده پرداز از سال ۱۳۸۲ که نظرسنجی های برنامه ۹۰ را با ارائه ی بستر پیام کوتاه برگزار می نماید.در پاییز سال ۱۳۹۴ به درخواست تهیه کننده برنامه ۹۰، اپلیکیشنی طراحی شد تا مخاطبان خارج کشور امکان حضور در نظرسنجی ها را پیدا کنند. مخاطبان خارج ایران تا آن زمان قادر به شرکت در نظرسنجی ها ی نود از طریق پیامک نبودند.برای حل این مشکل و ایجاد زمینه ی لازم برای شرکت کاربران خارج ایران در نظرسنجی ها، از سیستم پیام رسانی آنلاین آتیه داده پرداز به نام چابک در طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن ۹۰ بهره گرفته شد. پیام رسان چابک این امکان را فراهم ساخت تا مخاطبان خارج کشور بدون نیاز به بستر پیام کوتاه درنظرسنجی ها شرکت نمایند.استقبال و نصب بالای اپلیکیشن نظر سنجی باعث شد تا مخاطبان داخلی نیز درخواست استفاده از این اپلیکیشن را داشته باشند. در ادامه با درخواست و اشتیاقی که کاربران داخلی برای فراهم شدن امکان استفاده ی آن ها از اپلیکیشن ۹۰، امکان استفاده از این اپلیکیشن برای کاربران داخل کشور نیز فراهم شد. استقبال کاربران داخل کشور به حدی بالا بود که آتیه داده پرداز برای ارتقای کیفیت سرویس های ارسالی و پاسخگویی به حجم بالای کاربران اقدام به افزایش پهنای باند و منابع سخت افزاری پروژه ۹۰ نمود.در ادامه به ویژگیهای جدید اپلیکیشن ۹۰ می پردازیم.

 

جدول زنده
قابلیت هیجان انگیز جدول زنده، نمایش لحظه ای تغییرات و اعمال نتیجه جدید در لحظه ی برگزاری مسابقات است.تغییرات لحظه ای جدول زنده در هفته های پایانی و به خاطر رقابت و هیجان در بالای جدول و پایین جدول اهمیت فراوانی می یابد.

 

تیم محبوب
در صفحه اول اپلیکیشن جدید ۹۰، کاربر باید تیم محبوبش را مشخص کند. با انتخاب تیم محبوب کاربر از وضعیت مسابقه تیم محبوب خود با خبر می شود و می تواند اخبار بازی بعدی تیم محبوب را در صفحه خانگی پیگیری و پیش بینی کند.

 

پیش بینی زنجیره ای
از طریق این امکان جدید، کاربران می توانند مسابقات یک هفته را به صورت زنجیروار و پشت سرهم پیش بینی کنند.

 

عملکرد تیم ها در ۵ بازی آخر به تفکیک بازی های خانگی
برای اینکه کاربران بی هدف دست به پیش بینی نزنند و پیش بینی بر اساس آمار و تحلیل عملکرد اخیر تیم ها باشد، عملکرد تیم ها در ۵ بازی اخیرشان به تفکیک میزبان یا میهمان بودن مشخص گردیده است. این قابلیت کاربران را قادر می سازد تا در کنار عامل حدس از فاکتور تحلیل عملکرد نیز در پیش بینی هایشان بهره گیرند که می توان از آن به عنوان تحولی در مبحث پیش بینی یاد کرد. این امکان تازه، فرآیند پیش بینی را هدفمند می سازد.

 

جدول پیشرفت
قابلیتی که پیش بینی های کاربران و سیر صعودی آن را به نمایش می گذارد.

 

نحوه امتیازدهی به پیش بینی اپلیکیشن ۹۰
برای ارزیابی دقیق تر پیش بینی کاربران و امتیاز دهی براساس سطح دقت پیش بینی، نحوه متفاوتی از امتیاز دهی برای بررسی نتایج پیش بینی ها در نظر گرفته شده است.کاربران به صرف شرکت در نظر سنجی از ۲ امتیاز تا ۱۰ امتیاز در صورت پیش بینی دقیق نتیجه کسب می کنند.

 

نحوه ی امتیاز دهی به پیش بینی ها

برای ارزیابی دقیق تر پیش بینی کاربران و امتیاز دهی براساس سطح دقت پیش بینی، نحوه متفاوتی از امتیاز دهی برای بررسی نتایج پیش بینی ها در نظر گرفته شده است. کاربران تنها با مشارکت در نظرسنجی ۲ امتیاز و بر اساس دقت نظرسنجی تا ۱۰ امتیاز می توانند دریافت کنند.   

دو امتیاز: کاربر با حضور در مسابقه حداقل ۲ امتیاز در یافت می کند.

پنج امتیاز: برد یا باخت را به درستی پیش بینی کرده اما تفاضل گل را به درستی عنوان نکرده باشد.

هفت امتیاز: برد یا باخت و تفاضل گل هر دو به درستی پیش بینی شده، اما نتیجه ی دقیق عنوان نشده باشد.

امتیاز کامل: کاربر نتیجه ی دقیق را پیش بینی و ۱۰ امتیاز دریافت می کند.

 

جدول برترین های پش بینی
کاربر با ورود به حساب کاربری خود می تواند سه نفر برتر پیش بینی و جایگاه خود در جدول پیش بینی را مشاهده نماید.

 

پخش زنده برنامه تلویزیونی ۹۰
 کاربران قادرند این برنامه را به طور زنده از طریق اپلیکیشن ۹۰ تماشا کنند.

 

روزهای داغ هفته
روزهای دوشنبه روز پخش برنامه و ساعات پایان بازی در روزهایی که مسابقات لیگ در جریان است بالاترین ترافیک استفاده کاربران از برنامه است که روزهای داغ نامیده می شوند.

 

آمارهای اپلیکیشن ۹۰
۳۰ هزار بازدید در دقیقه در روز‌های نظرسنجی و پیش‌بینی لیگ
۱۹۰ هزار کاربر همزمان متصل در پایان بازی‌های مهم لیگ برتر
۷.۵ میلیون پیش‌بینی برای هر هفته لیگ
بیش از ۱۵۰۰نفر درخواست در ثانیه در روزهای داغ هفته برای هر مسابقه

 

دلایل خاص بودن اپلیکیشن ۹۰

نرخ افزایشی رشد اپلیکیشن ۹۰ با موج های ترافیک آنی به ویژه در روزهای داغ خود نشانگر محبوبیت روزافزون این اپلیکیشن میان کاربران و مشتاقان برنامه ۹۰ است.

آتیه داده پرداز برای مدیریت ترافیک بالای اپلیکیشن نود به افزایش پهنای باند و تقویت پهنای باند اینترنت شرکت اقدام کرد تا  پاسخگوی موج های آنی ترافیک اپلیکیشن ۹۰ باشد. موفقیت آتیه داده پرداز در اپلیکیشن ۹۰ نمونه ای از توانمندی های شرکت دانش بنیان آتیه داده پرداز در مدیریت موفق پروژه های بزرگ است.